12 marca 2015

Macierze Dyskowe

Macierze dyskowe to urządzenia zawierające od kilku do kilkuset dysków fizycznych i służą do przechowywania i udostępniania danych firmowych. Poza podstawowym rozszerzeniem powierzchni dyskowej stosuje się je do podniesienia wydajności, gdyż pozwalają one na odciążenie procesorów serwera, a ich zaawansowane funkcje przyspieszają dostęp do najczęściej wykorzystywanych danych. Kolejną zaletą jest zwiększone bezpieczeństwo, gdyż przy pomocy technologii RAID możemy tworzyć lokalne kopie zapasowe, a dzięki scentralizowanemu zarządzaniu możemy lokalizować błędy i ewentualne problemy do rozwiązania. Najprostrzy podział pamięci masowych to:

Macierze DAS (Direct Attached Storage) – jest to najłatwiejszy i najtańszy sposób udostępniania przestrzeni dyskowej systemom informatycznym, który polega na bezpośrednim podłączeniu macierzy do serwera.

Macierze NAS (Network Attached Storage) – są one podłączane bezpośrednio do sieci Ethernet i służą w głównej mierze do przechowywania oraz udostępniania plików w ramach sieci informatycznej przedsiębiorstwa.

Macierze SAN (Storage Area Network) – jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie wymagające zaawansowanej sieci informatycznej, które umożliwia podłączenie właściwie nieograniczonej ilości pamięci masowych.

Eurostyl
Larsson
ZIAJA
RDOŚ w Gdańsku
PCC Intermodal
PRS
ZSiO Gdańsk
NRF
LASY PAŃSTWOWE
RZGW Gdańsk
MANGO MEDIA
BTC
EUROPROJEKT
OPEC GRUDZIĄDZ
AUTOSTARTER